• Bize Ulaşın
  0312 321 01 04
 • Serhat Mah. 2283. Cad.
  No:83 Yenimahalle/Ankara
 • Pazartesi - Cumartesi
  09.00am - 18.00pm

Cam balkon yaptıran herkes bu soruyu kendisine soruyor. Cam balkon camı kırılır mı? Temperli cam patlar mı ve patlarsa neden patlar? Aslında bir başka soru da temperli cam kırılır mı şeklinde olmalıdır.

Çünkü yaptığımız katlanır ve sürme cam sistemlerinde temperli camlar kullanmaktayız.

Evet; her cam gibi temperli cam da kırılabilir veya diğer tabirle patlayabilir. Temperli camlar kırılma esnasında binlerce parçaya ayrılarak, canlıları korur.

Her camın kırılma özelliği vardır. Önemli olan 8 mm düz cama göre 8 mm temperli camın ne kadar dayanıklı olduğudur. Şunu söylemek mümkündür; temperli camlar düz camlara göre 5 kata kadar daha dayanıklıdır. 3 kişi bir kanadın üstüne rahatlıkla çıkabilir. Çok şiddetli darbelere bile dayanabilir.

Temperli Camın Özellikleri

Temperin temeli ısıtma ve hava basıncına dayalıdır. Hava basıncı ve ısı sayesinde ürünler daha dayanıklı hale gelir. Bunun yanı sıra başka bir özellik daha kazanırlar; kırılma durumunda çok küçük parçalara ayrılmak sureti ile canlıları korumak… Buradaki amaç insanları ve diğer canlıları korumaktır.

Cam balkon cam kırılır mı sorusunun cevabı da artık netleşmeye başlamış oldu. Evet kırılabilir; ancak çok şiddetli darbelere maruz kalması gerekmektedir. Kırılsa bile dağılacağından sizi ve sevdikleriniz korur. Bu kırılma aslında daha çok patlama şeklindedir. Yani binlerce parçaya ayrılmak sureti ile kırılır.

Cam Balkon Camı Hangi Durumlarda Kırılır Veya Patlar?

 

 • Metal cisimlerle çok şiddetli darbelere maruz kalması gerekir. Bunu bazen bir balyozla bile gerçekleştiremeyebilirsiniz.
 • Kenarlar hassas noktalardır. Kenarlarda bazen hava baloncukları kalabilmektedir. Orayı denk getirirseniz, darbenin çok şiddetli bile olmasına gerek yoktur.
 • Camlarda tansiyon olabilir. Tansiyon makinenin ayarlarının değiştiği ilk 5-10 dakikada meydana gelebilir. 6 mm temperlerken 8 mm temperlemeye başlayacak olan makinenin ayarları değiştirilir. Bu süreçte tansiyon meydana gelebilir. Tansiyonlu camlar denk gelmiş ise; yine hiç bir darbeye gerek olmaksızın patlama meydana gelebilir.